سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
جمکرانی شویم
تک پلاس
به سایت ما خوش آمدید

زندگی نامه اقلیدس

اقلیدس در حدود سال 330قبل از میلاد متولد شد . اقلیدس از مردم اسکندریه، ریاضیدان و معلم زبان یونانی بود . در آن زمان بطلمیوس که یکی از سرداران اسکندریه را پایتخت خود قرار داد . بطلمیوس حامی علم و حکمت بود . در دوره ی او اسکندریه رونق بسیار یافت وی اهل فضل و کمال را از هر سو تشویق میکرد تا در اسکندریه اقامت کنند و در این زمان اقلیدس که بیش از سی سال نداشت به خواهش بطلمیوس برای تدریس در موزه وارد اسکندریه شد و در همین شهر مکتب فلسفی خود را افتتاح کرد.        

به اقلیدس (( پدر هندسه )) لقب داده اند زیرا او بنیان گذار هندسه ای بنام هندسه اقلیدسی است. اقلیدس کتابی به نام ((اصول هندسه )) نوشت و بدین ترتیب نامش با هندسه ، پیوندی ناگسستنی یافت به طوری که لغت اقلیدس مترادف با هندسه شد و تعبیر ((آموختن اقلیدس)) در بسیاری از موارد به جای ((اموختن هندسه )) به کار می رفت اما آنچه که او را بعنوان بنیان گذار علم هندسه شهرت داده این است که وی ریاضیات یونانی را از زمان طالس تا قرن سوم قبل از میلاد به صورت علمی ، تنظیم کرده و بدین ترتیب ماحصل فکر ریاضی دانان را ، در مدت دو قرن و نیم ، ضمن کتاب واحدی عرضه داشته است. اقلیدس در کتاب خود قضایا را ، یکی پس از دیگری بر طبق روشی منطقی چنان تنظیم نموده است که حتی امروزه (از لحاظ دقت فکر و رعایت اصول و منطق ) مایه شگفتی است .

اقلیدس نابغه  ای بود که اصولا ذوق تدوین و تنظیم داشت و این موضوع از مشاهده کتاب او درباره مبحث نور ، به خوبی معلوم می شود که این کتاب همه ی مطالب بر هفت تعریف متکی می باشد که مهمترین آنها تعریف زیر است: ((اشعه بصری بر خط مستقیم تا بی نهایت ادامه می یابد و تشکیل یک مخروط می دهد ، فقط اشیائی که با این اشعه برخدرد کنند دیده می شوند و اندازه ظاهری آنها بستگی به زایه ی دید دارد.))

پاپوس درباره اقلیدس چنین می نویسد :((اقلیدس مردی آرام ، محبوب و نیکو کار بود اما در عین حال در حضور سرداران مستبد با نهایت صراحت صحبت می کرد))

روایت شده که بطلمیوس ، سلطان مصر زمانی به تحصیل هندسه روی آورد . در ضنمن تحصیل چون فهم قضایای هندسی را دشوار دید ، از اقلیدس پرسید : آیا ممکن است قضایا را به نحوی ساده تر و آسان تر بیان داشت و ثابت کرد؟ اقلیدس با کمال صراحت پاسخ داد: خیر در هندسه راه مخصوص شاهان وجود ندارد.

قضیه اقلیدس درباره نامحدود بودن سلسله اعداد اول یکی از شاه کارهای استدلال در ریاضی است و تا قرن نوزدهم که دو دانشمند آلمانی و فرانسوی تئوری اعداد اول را بر مبانی آنالیز ریاضی استوار کردند، اطلاعات ما دربار این اعداد از احکام اقلیدس تجاوز نمی کرد. اقلیدس در سال 270 قبل از میلاد وفات یافت.            
ادامه مطلب ...

موضوع مطلب :

سه شنبه 92 مرداد 1 :: 8:59 صبح

درباره وبلاگ


صفحات وبلاگ
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 13
  • بازدید دیروز: 153
  • کل بازدیدها: 198199
امکانات دیگر